Mehmet Zorlu Vakfı

 

Kuruluş amacımız

Hayal eden, kendine inanan ve güvenen nesiller yetişmesine katkıda bulunmak. Her alanda en iyiler arasında yer almaya hazırlanan gençlerin hayatında fark yaratmak.

Hedeflerimiz

Eğitim, kültür ve sağlık alanında gençleri destekleyerek hayata bir adım önde başlamalarına yardımcı olmak. Burslar, projeler, yarışmalar ve kültürel faaliyetler aracılığıyla, ülkemize ve tüm insanlığa katkıda bulunacak gençleri yetiştirecek projelere destek olmak. Kalıcı eserler yaratmak. Yardımlaşma ruhuyla, oluşturduğumuz değerleri toplumla paylaşmak.

İlkelerimiz

Vakfımız 
• Açık, dürüst, şeffaf ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.
• Tüm siyasi fikirlere değer verir ama siyaset yapmaz, siyasi faaliyetlere katılmaz. 
• Burs, proje, yarışma ve yardımlaşma faaliyetlerinde din, dil, ırk ayrımı gözetmez. 
• Bursiyerler ve yardımlaşma faaliyetlerine katılanların gizliliğine önem verir; bilgilerini izinsiz paylaşmaz. 

Hikayemiz

Kendine inanan ve güvenen nesiller için

Zorlu ailesi, bir dokuma tezgahının başında başlayıp dünyanın sayılı sanayi devleri arasında devam eden yolculuğunda, önceliklerini hep “Ülkem, işim ve ailem” olarak belirledi. Baba Mehmet Zorlu, imkansızlıklar yüzünden bu topraklarda birçok kişinin hayallerini gerçekleştiremediğini görmüş, destek vermek istemişti. Mehmet Zorlu Vakfı’nın temelleri de bu desteği verme arzusuyla atıldı. 1991’de baba Mehmet Zorlu’nun isteği gerçekleştirildi ve ailenin doğum yeri olan Denizli Babadağ’da çok programlı lise inşa edildi. Onu, 1998’de anne Saide Zorlu adına İstanbul Avcılar’da açılan Anadolu Ticaret Meslek Lisesi izledi. Zorlu Holding kurucuları Zeki ve Ahmet Nazif Zorlu, bu topraklarda kazandıklarının bir bölümünü hayallerini gerçekleştirmek isteyen gençlerle paylaşmak için daha fazlasını yapmak istediler ve 1999 yılında babalarının adını taşıyan Mehmet Zorlu Vakfı’nı kurdular.

Eğitime destek 

Zorlu Vakfı’nın eğitime desteği, o günden bugüne, yeni okullar ve öğrenci burslarıyla devam ediyor. Türkiye’nin her yerinde, ihtiyaca göre kurulan eğitim merkezlerinin yanı sıra, her yıl yüzlerce öğrenciye burs imkanı sağlanıyor. TAÇ markasının da sahibi olan Zorlu Holding ile Mehmet Zorlu Vakfı, her yıl düzenlenen “Bir de Sen Tasarla” yarışmasıyla genç yetenekleri tekstil sektörüne kazandırmayı amaçlıyor. Güzel Sanatlar, Mimarlık ve Resim öğretmenliği öğrencilerine açık yarışmayı kazananların tasarımları, TAÇ markasıyla üretiliyor. Kompozisyon, öykü ve resim yarışmalarıyla yetenekli gençlere destek veriliyor.

Kültüre destek

Hayallerin bir insanın geleceğini nasıl şekillendirdiğini yaşayarak öğrenen Zorlu ailesi, hayalleri beslemenin yolunun sanattan geçtiğini biliyordu. Bunun için çocukların hayallerini besleyecek, onları geleceğe güvenle hazırlayacak bir sanat dalını destekleme kararı aldılar: Çocuk tiyatrosu. Oz Büyücüsü’nden Kibritçi Kız’a, Bremen Mızıkacıları’ndan Kurbağa Prens’e birçok oyunu sahneye koyan Zorlu Çocuk Tiyatrosu, 100 binlerce çocuğu tiyatroyla tanıştırdı. Zorlu Çocuk Tiyatrosu, her hafta Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde gösterilerine devam ediyor.

Yardımlaşma ve sağlığa destek

Vakıf bugüne dek okullara basketbol potaları yaptırmaktan, ihtiyaç olan eğitim kurumlarına uydu teminine kadar birçok alanda destek verdi. 
Sağlık kuruluşlarına, aynî bağışlar yapıldı ve cihaz destekleri sağlandı. 
Huzurevleri ve çocuk yuvalarının ev tekstili ihtiyaçları TAÇ markası aracılığıyla karşılandı. 
Son İstiklal Savaşı gazisini ebediyete uğurlayana kadar İstiklal Savaşı gazilerine maddi destek verildi. 
Terörle mücadele kahramanlarına destek olundu. 
Türkiye’de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan deprem, sel gibi felaketlerde afet bölgelerine gerekli malzemeler ulaştırıldı. 
Mehmet Zorlu Vakfı, ihtiyaç duyanların her zaman yanında olmaya devam edecek.

Daha falza bilgi için: http://www.mzv.org.tr/